Myśl tygodnia

"Człowieka, któ­ry pat­rzy w oczy dziec­ka, uderza prze­de wszys­tkim ich niewin­ność: owa przej­mu­jąca niez­dolność do kłam­stwa, do zakłada­nia mas­ki, czy chęci by­cia kimś in­nym, niż jest."

Barbórka

» wstecz

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o  ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników. Dowiedziały się przy okazji, że wszystkie złote elementy stroju górniczego. Czapka górnicza nosi nazwę czako. Dzieci chętnie oglądały górniczy mundur i przymierzały czapkę z białym pióropuszem.

"Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym."

"Barbórka" obchodzona na cześć św. Barbary patronki górników 4 XII, to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią.. Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście świętowaliśmy w naszym przedszkolu 3 grudnia.

W tym roku Dzień Górnika  przygotowały dzieci z grupy "PAJACYKI". Były wiersze, piosenki, tańce i serdeczne życzenia. Dzień Górnika to jedno z ulubionych świąt przedszkolaków, do którego przygotowania trwają nieraz cały tydzień. 

Dzieci poznają wtedy tradycje śląskie, pracę górników oraz ich patronkę św. Barbarę,  rysują węglem zdobywając wiedzę na temat właściwości tego minerału, poznają barwy górnicze: zieleń oznaczającą nadzieję, że po wykonanej pracy górnik powróci do domu i czerń symbolizującą niebezpieczeństwo zagrażające  pracy górników. Zapoznają się  ze  strojem  górnika, w skład którego zalicza się m.in. czako (czapkę z pióropuszem) – wysoką, sztywną czapkę. Pióropusz to miotełka z ptasich piór, którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, nosił ją zatkniętą przy czapce. Przede wszystkim dzieci dowiedziały się, że zawód górnika to zawód szczególny, bo jego wykonywanie jest realizowane w podziemiach, czyli w warunkach odmiennych w jakich człowiek pracuje i żyje.

Kultywowanie tradycji górniczych przybliża dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, każdego dnia, kiedy zjeżdżają do ciemnych korytarzy wydobywając nasz narodowy skarb. Myślę, że dzieci dzięki takim spotkaniom nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę w różnych zawodach.

» wstecz