Myśl tygodnia

"Człowieka, któ­ry pat­rzy w oczy dziec­ka, uderza prze­de wszys­tkim ich niewin­ność: owa przej­mu­jąca niez­dolność do kłam­stwa, do zakłada­nia mas­ki, czy chęci by­cia kimś in­nym, niż jest."

Wydarzenia

Nasze Placówki Dydaktyczne ARKA

 


 

gru
18

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

18.12.2013

Magiczny czas świąt Bożego Narodzenia zagościł już w naszym przedszkolu. W miłej atmosferze odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe w grupie „Przylądek radości”. Rodzice naszych najmłodszych przedszkolaków odkrywali swoje talenty plastyczne a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów, wraz z rodzicami zrobiły piękne ozdoby, które zawiesili na choince w sali maluszków. Drzewko dzieci wraz z rodzicami, dziadkami otoczyli tańcząc, klaszcząc i śpiewając dziecięce kolędy. Czas Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przy „wigilijnym stole” na którym, znalazł się kompot z suszu, bigos z grzybami, barszcz czerwony z uszkami, śledzie w occie i smażone ryby. Rodzicom, dziadkom którzy uświetnili nasze spotkanie serdecznie dziękujemy.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy,
aby przy świątecznym stole nie zabrakło
światła i ciepła rodzinnej atmosfery,
A Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność.

›› zobacz galerię 
gru
5

MIKOŁAJ: 6.12.2013

05.12.2013

6 grudnia 2013 roku nasze przedszkole odwiedził św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Św. Mikołaj wysłuchał piosenek przygotowanych specjalnie na jego przybycie. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty. Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!

›› zobacz galerię 
gru
4

BARBÓRKA

04.12.2013

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o  ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników. Dowiedziały się przy okazji, że wszystkie złote elementy stroju górniczego. Czapka górnicza nosi nazwę czako. Dzieci chętnie oglądały górniczy mundur i przymierzały czapkę z białym pióropuszem.

"Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym."

"Barbórka" obchodzona na cześć św. Barbary patronki górników 4 XII, to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią.. Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście świętowaliśmy w naszym przedszkolu 3 grudnia.

W tym roku Dzień Górnika  przygotowały dzieci z grupy "PAJACYKI". Były wiersze, piosenki, tańce i serdeczne życzenia. Dzień Górnika to jedno z ulubionych świąt przedszkolaków, do którego przygotowania trwają nieraz cały tydzień. 

Dzieci poznają wtedy tradycje śląskie, pracę górników oraz ich patronkę św. Barbarę,  rysują węglem zdobywając wiedzę na temat właściwości tego minerału, poznają barwy górnicze: zieleń oznaczającą nadzieję, że po wykonanej pracy górnik powróci do domu i czerń symbolizującą niebezpieczeństwo zagrażające  pracy górników. Zapoznają się  ze  strojem  górnika, w skład którego zalicza się m.in. czako (czapkę z pióropuszem) – wysoką, sztywną czapkę. Pióropusz to miotełka z ptasich piór, którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, nosił ją zatkniętą przy czapce. Przede wszystkim dzieci dowiedziały się, że zawód górnika to zawód szczególny, bo jego wykonywanie jest realizowane w podziemiach, czyli w warunkach odmiennych w jakich człowiek pracuje i żyje.

Kultywowanie tradycji górniczych przybliża dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, każdego dnia, kiedy zjeżdżają do ciemnych korytarzy wydobywając nasz narodowy skarb. Myślę, że dzieci dzięki takim spotkaniom nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę w różnych zawodach.

›› zobacz galerię 
lis
30

KONKURS PLASTYCZNY „MAMO, TATO WYCZARUJ ZE MNĄ MISIA” – ROZSTRZYGNIĘTY

30.11.2013

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy inwencji i pomysłowości w prezentacji swojego ulubionego misia oraz życzymy dalszych sukcesów artystycznych. Prace zostały wyeksponowane na tablicach w holu, i stanowić piękną dekorację nie tylko podczas uroczystości Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Nagrody główne i dyplomy otrzymali:

  • I miejsce – Oskar Wepa
  • II miejsce – Filip Małecki
  • III miejsce – Laura i Patryk Stempkowscy

Wyróżnienia:

  1. Wiktoria i Aleksandra Koszałka
  2. Bartłomiej Stępniewski
  3. Aleksandra i Gabriel Rzeszut
  4. Estera Szopa
  5. Kaja Bajkiewicz
  6. Taira i Inez Domino
›› zobacz galerię 
lis
21

LEKCJA KRAWIECTWA

21.11.2013

W dniu 20 listopada w grupa 5 – 6 latków zaprosiła na zajęcia mamę, która jest krawcową - Panią Katarzynę Kołtun. Pani Kasia szyje wszystkie stroje do przedstawień i uroczystości w naszym przedszkolu i właśnie też w tym dniu pokazała dzieciom jak uszyć ubranko dla lalki Zuzi. Dzieci zapoznały się również z przyborami krawieckimi : maszyną, centymetrem krawieckim, naparstkiem. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały różnej wielkości i koloru guziki oraz szpulki z nićmi poznawały faktury materiałów, odrysowywały kroje mydłem krawieckim. Okazało się, że praca krawcowej, chociaż  z  pozoru przyjemna wcale nie jest  łatwa i wymaga dużo zdolności techniczno – plastycznych.


›› zobacz galerię